PORADENSTVÍ

Některé pomůcky jsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění. Vydány jsou na základě poukazu, který předepisuje odborný lékař. S výběrem správné pomůcky vám rádi poradíme. Kontaktujte nás včas. Změříme vás a pomůžeme vám najít variantu pomůcky, která bude vyhovovat, popřípadě pomůcku upravíme. Pomůžeme vám určit i správný kód pomůcky podle číselníku, aby se nestalo, že obdržíte pomůcku, která nebude vyhovovat.

KOMPRESNÍ PUNČOCHY NA ZIP

Také jste již v televizi viděli reklamu na kompresní zdravotní punčochy na zip? Jen tak zlehka popotáhnout zip a punčochy by byly navlečené. Konec všem těm hodinám dřiny při složitém tahání a popotahování po kousíčkách přes kotníky, konec bolestivým zářezům srolované punčochy. To by bylo něco…

Ale:

1) Na videu je vidět, jak krásně snadno se punčochy zapínají. Mají vůbec nějaký kompresní účinek?

Podle tlaku, kterým na končetiny působí v oblasti kotníku – směrem nahoru se pak tlak snižuje – rozlišujeme různé kategorie kompresních punčoch (označení mm Hg je jednotka tlaku, znamená mm rtuťového sloupce):

a) kompresní třída A (podpůrné)
Nízká komprese – do 18 mm Hg, vhodná k prevenci otoků a křečových žil a na delší cestování.

b) I. kompresní třída
Lehká komprese – cca 20 mm Hg, vhodná pro prevenci a konzervativní léčbu mírnějších forem křečových žil a počínajících těhotenských varixů.

c) II. kompresní třída
Střední komprese – cca 30 mm Hg, vhodná pro léčbu varixů jak konzervativní, tak po chirurgických zákrocích nebo sklerotizaci, při léčbě trombóz a povrchových zánětů žil.

d) III. kompresní třída
Silná komprese – cca 40 mm Hg, vyhrazena pro těžká stadia chronické žilní nedostatečnosti provázená otoky a pro léčbu posttrombotického syndromu.

e) IV. kompresní třída
Velmi silná komprese – nad 50 mm Hg, využívaná při léčbě lymfatických otoků.

Kompresní třídy A a I. se navlékají ještě vcelku snadno, ale vyšší kompresní třídy již jdou ztuha, právě kvůli zvýšenému tlaku. U punčoch na zip se dá kompresní vlastnost odhadnout velice těžko, ale evidentně nebude nijak velká. Nejrozšířenější kompresní třídou, kterou lékaři doporučují, je právě až třída II. Pokud nosíte kompresní punčochy na doporučení lékaře, rozhodně je neměňte za pohodlnější jen proto, že Vás nebaví složité navlékání.

2) Všimli jste si, že na videu už mají všichni předvádějící punčochu přes kotník nataženou?

Vám ukazují pouze snadné zapnutí zbylé části nad kotníkem, která už ale nedělá tak velký problém ani u té nejvyšší kompresní třídy, právě proto, že největší tlak se soustřeďuje na oblast kotníku a směrem nahoru se snižuje.

3) Zip (a je jedno zda kovový nebo plastový) přitlačený k noze pružnou látkou s největší pravděpodobností způsobí bolestivý otlak.

4) Standardní výrobci kompresních punčoch rozlišují až 8 různých velikostí. Myslíte si skutečně, že jsou tyto punčochy tak zázračné, že stačí 2 velikosti a budou sedět všem?

Pokud již máte nějaký problém s dolními končetinami, punčochy na zip rozhodně nedoporučujeme. Zvolte raději standardní kompresní punčochy od prověřených výrobců, jako jsou Maxis či Aries. V případě, že uvažujete pouze o preventivním nošení, doporučujeme ještě volbu důkladně zvážit.

Věříme, že výše uvedené informace Vám pomohou v rozhodování, a třeba Vám i ušetří nějakou tu korunu.